Publikacja danych lekarzy w znanylekarz.pl

Na portalu znanylekarz.pl i jemu podobnych widnieją dane osobowe lekarzy, a pacjenci mogą poddać ich ocenie. Czy informacje te – nawet pozytywne – są użyteczne, skoro anonimowe? Czy negatywne realnie szkodzą lekarzowi? Niezależnie od odpowiedzi, lekarze są zdania, że portale nie mają prawa publikować ich danych bez zgody.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował 23 września na swojej stronie internetowej instrukcję dotyczącą tego, co lekarz powinien zrobić, aby usunąć z portalu znanylekarz.pl swoje dane osobowe.

Jak podaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL, wielu lekarzy jest zbulwersowanych tym, że na znanylekarz.pl i podobnych portalach pojawiają się ich dane – bez ich zgody, a nawet przy ich aktywnym sprzeciwie.

– Portal uważa, że pacjenci mają prawo do oceny lekarzy, bo wykonują oni zawód publicznego zaufania. Lekarze odpowiadają na to, że powinni móc wyrazić na zgodę na zamieszczenie danych, a jeśli zadaniem portalu jest służenie pacjentom, nie powinien on czerpać z tego materialnych korzyści – podnosi Bukiel.

Więcej na RynekZdrowia.pl

Dodaj komentarz